EXERT Centrum Języków Obcych

Puchar Davisa

Puchar Davisa (The Davis Cup) to najważniejsze trofeum drużynowe w tenisie mężczyzn. Pierwszy turniej odbył się w 1900. Początkowo nosił nazwę "the International Lawn Tennis Challenge". Później zaczął być znany jako "Puchar Davisa" od nazwiska jego pomysłodawcy Dwighta F. Davisa.

YEAR Winner Runner-up Score
1900 USA (Holcombe Ward, Malcolm Whitman, Dwight Davis) BRI* 3:0
1901 USA won with British Isles by walk-over
1902 USA (Holcombe Ward, Malcolm Whitman, Dwight Davis, William Larned) BRI 3:2
1903 BRI (Laurence Doherty, Reggie Doherty)USA 4:1
1904 BRI (Laurence Doherty, Reggie Doherty, Frank Riseley)BEL 5:0
1905 BRI (Laurence Doherty, Reggie Doherty, Sidney Smith)USA 5:0
1906 BRI (Laurence Doherty, Reggie Doherty, Sidney Smith)USA 5:0
1907 AUL** (Norman Brookes, Tony Wilding)BRI 3:2
1908 AUL (Norman Brookes, Tony Wilding)USA 3:2
1909 AUL (Norman Brookes, Tony Wilding)USA 5:0
1910 Australasia won with British Isles by walk-over
1911 AUL (Alfred Dunlop, Norman Brookes, Rodney Heath) USA 5:0
1912 BRI (Charles Dixon, James Parke, Alfred Beamish)AUL 3:2
1913 USA (Harold Hackett, Maurice McLoughlin, Norris Williams)GBR 3:2
1914 AUS (Norman Brookes, Tony Wilding)USA 3:2
1915-1918 the competition was not held
1919 AUS (James Anderson, Gerald Patterson, Norman Brookes)GBR 4:1
1920 USA (Bill Johnston, William Tilden)AUS 5:0
1921 USA (Bill Johnston, William Tilden, Norris Williams, Watson Washburn)JAP 5:0
1922 USA (Bill Johnston, William Tilden, Vincent Richards)AUS 4:1
1923 USA (Bill Johnston, William Tilden, Norris Williams)AUS 4:1
1924 USA (Bill Johnston, William Tilden, Vincent Richards)AUS 5:0
1925 USA (Bill Johnston, William Tilden, Vincent Richards, Norris Williams)FRA 5:0
1926 USA (Bill Johnston, William Tilden, Vincent Richards, Norris Williams)FRA 4:1
1927 FRA (Jean Borotra, Jacques Brugnon, Henri Cochet, Rene Lacoste)USA 3:2
1928 FRA (Jean Borotra, Henri Cochet, Rene Lacoste) USA 4:1
1929 FRA (Jean Borotra, Henri Cochet) USA 3:2
1930 FRA (Jean Borotra, Jacques Brugnon, Henri Cochet) USA 4:1
1931 FRA (Jean Borotra, Jacques Brugnon, Henri Cochet) GBR 3:2
1932 FRA (Jean Borotra, Jacques Brugnon, Henri Cochet) USA 3:2
1933 GBR (Bunny Austin, Patrick Hughes, Harry Lee, Fred Perry)FRA 3:2
1934 GBR (Bunny Austin, Patrick Hughes, Harry Lee, Fred Perry) USA 4:1
1935 GBR (Bunny Austin, Patrick Hughes, Raymond Tuckey, Fred Perry) USA 5:0
1936 GBR (Bunny Austin, Patrick Hughes, Raymond Tuckey, Fred Perry) AUS 3:2
1937 USA (Don Budge, Gene Mako, Frank Parker)GBR 4:1
1938 USA (Don Budge, Gene Mako, Bobby Riggs)AUS 3:2
1939 AUS (John Bromowich, Adrian Quist)USA 3:2
1940-1945 the competition was not held
1946 USA (Jack Kramer, Gardnar Mulloy, Ted Schroeder)AUS 5:0
1947 USA (Jack Kramer, Ted Schroeder) AUS 4:1
1948 USA (Gardnar Mulloy, Frank Parker, Ted Schroeder, Bill Talbert)AUS 5:0
1949 USA (Gardnar Mulloy, Pancho Gonzales, Ted Schroeder, Bill Talbert)AUS 4:1
1950 AUS (John Bromwich, Frank Segdman, Ken McGregor)USA 4:1
1951 AUS (Mervyn Rose, Frank Segdman, Ken McGregor)USA 3:2
1952 AUS (Frank Segdman, Ken McGregor)USA 4:1
1953 AUS (Lew Hoad, Ken Rosewall, Rex Hartwig)USA 3:2
1954 USA (Vic Seixas, Tony Trabert)AUS 3:2
1955 AUS (Lew Hoad, Ken Rosewall, Rex Hartwig) USA 5:0
1956 AUS (Lew Hoad, Ken Rosewall)USA 5:0
1957 AUS (Mal Anderson, Mervyn Rose, Ashley Cooper)USA 3:2
1958 USA (Alex Olmedo, Barry MacKay, Hamilton Richardson)AUS 3:2
1959 AUS (Rod Laver, Roy Emerson, Neale Fraser)USA 3:2
1960 AUS (Rod Laver, Roy Emerson, Neale Fraser) ITA 4:1
1961 AUS (Rod Laver, Roy Emerson, Neale Fraser)ITA 5:0
1962 AUS (Rod Laver, Roy Emerson, Neale Fraser)MEX 5:0
1963 USA (Dennis Ralston, Chuck McKinley)AUS 3:2
1964 AUS (Fred Stolle, Roy Emerson)USA 3:2
1965 AUS (Fred Stolle, Roy Emerson, Tony Roche, John Newcombe)ESP 4:1
1966 AUS (Fred Stolle, Roy Emerson, Tony Roche, John Newcombe)IND 4:1
1967 AUS (Bill Bowrey, Roy Emerson, Tony Roche, John Newcombe)ESP 4:1
1968 USA (Bob Lutz, Stan Smith, Arthur Ashe, Clark Graebner)AUS 4:1
1969 USA (Bob Lutz, Stan Smith, Arthur Ashe)ROM 5:0
1970 USA (Bob Lutz, Stan Smith, Arthur Ashe, Cliff Richey)GER 5:0
1971 USA (Stan Smith, Erik Van Dillen, Frank Froehlin)ROM 3:2
1972 USA (Stan Smith, Erik Van Dillen, Tom Gorman)ROM 3:2
1973 AUS (John Newcombe, Rod Laver)USA 5:0
1974 RSA wony by walk-over with India
1975 SWE (Ove Bengtson, Bjorn Borg, Kjell Johansson, Rolf Norberg)CZE 3:2
1976 ITA (Antonio Zugarelli, Corrado Barazzutti, Adriano Panatta, Paolo Bertolucci)CHI 4:1
1977 AUS (John Alexander, Tony Roche, Phil Dent)ITA 3:1
1978 USA (Brian Gottfried, John McEnroe, Bob Lutz, Stan Smith)GBR 4:1
1979 USA (Vitas Gerulaitis, John McEnroe, Bob Lutz, Stan Smith)ITA 5:0
1980 CZS*** (Ivan Lendl, Tomas Smid, Jan Kodes, Pavel Slozil)ITA 4:1
1981 USA (John McEnroe, Roscoe Tanner, Peter Fleming)ARG 3:1
1982 USA (John McEnroe, Gene Mayer, Peter Fleming)FRA 4:1
1983 AUS (Pat Cash, John Fitzgerald, Paul McNamee, Mark Edmondson)SWE 3:2
1984 SWE (Stefan Edberg, Anders Jarryd, Henrik Sundstrom, Mats Wilander)USA 4:1
1985 SWE (Stefan Edberg, Anders Jarryd, Joakim Nystrom, Mats Wilander)GER 3:2
1986 AUS (Pat Cash, John Fitzgerald, Paul McNamee, Peter McNamara)SWE 3:2
1987 SWE (Stefan Edberg, Anders Jarryd, Joakim Nystrom, Mats Wilander)IND 5:0
1988 GER (Boris Becker, Eric Jelen, Patrick Kuhnen, Carl-Uwe Steeb)SWE 4:1
1989 GER (Boris Becker, Eric Jelen, Patrick Kuhnen, Carl-Uwe Steeb)SWE 3:2
1990 USA (Andre Agassi, Michael Chang, Jim Pugh, Rick Leach)AUS 3:2
1991 FRA (Guy Forget, Henri Leconte)USA 3:1
1992 USA (Andre Agassi, Jim Courier, John McEnroe, Pete Sampras)SWI 3:1
1993 GER (Patrick Kuhnen, Michael Stich, Marc-Kevin Goellner)AUS 4:1
1994 SWE (Jan Apell, Stefan Edberg, Magnus Larsson, Jonas Bjorkman)RUS 4:1
1995 USA (Jim Courier, Todd Martin, Pete Sampras)RUS 3:2
1996 FRA (Arnaud Boetsch, Guy Forget, Cedric Pioline, Guillaume Raoux)SWE 3:2
1997 SWE (Nicklas Kulti, Magnus Larsson, Jonas Bjorkman, Thomas Enqvist)USA 5:0
1998 SWE (Magnus Gustafsson, Nicklas Kulti, Jonas Bjorkman, Magnus Norman)ITA 4:1
1999 AUS (Todd Woodbridge, Mark Woodforde, Mark Philippoussis, Lleyton Hewitt)FRA 3:2
2000 ESP (Juan-Manuel Balcells, Alex Corretja, Albert Costa, Juan Carlos Ferrero)AUS 3:1
2001 FRA (Sebastien Grosjean, Cedric Pioline, Fabrice Santoro, Nicolas Escude)AUS 3:2
2002 RUS (Marat Safin, Yevgeny Kafelnikov, Mikhail Youzhny, Andrei Stoliarov)FRA 3:2
2003 AUS (Lleyton Hewitt, Mark Philippoussis, Wayne Arthurs, Todd woodbridge)ESP 3:1
2004 ESP (Juan Carlos Ferrero, Carlos Moya, Rafael Nadal, Tommy Robredo)USA 3:2
2005 CRO (Ivan Ljubicic, Mario Ancic, Ivo Karlovic, Goran Ivanisevic)SVK 3:2
2006 RUS (Nikolay Davydenko, Dmitry Tursunov, Mikhail Youzhny, Marat Safin)ARG 3:2
2007 USA (Andy Roddick, James Blake, Mike Bryan, Bob Bryan)RUS 4:1
2008 ESP (David Ferrer, Fernando Verdasco, Feliciano Lopez, Marcel Granollers)ARG 3:1
2009 ESP (Rafael Nadal, David Ferrer, Fernando Verdasco, Feliciano Lopez)CZE 5:0
2010 SRB (Novak Djokovic, Viktor Troicki, Janko Tipsarevic, Nenad Zimonjic)FRA 3:2
2011 ESP (Rafael Nadal, David Ferrer, Feliciano Lopez, Fernando Verdasco) ARG 3:1
2012 CZE (Radek Stepanek, Tomas Berdych) ESP 3:2
2013 CZE (Radek Stepanek, Tomas Berdych) SRB 3:2
2014 SWI (Stan Wawrinka, Roger Federer) FRA 3:1
2015 GBR (Kyle Edmund, Andy Murray, Jamie Murray) BEL 3:1
2016 ARG (Federico Delbonis, Juan Martin del Potro, Leonardo Mayer) CRO 3:2
2017 FRA (Lucas Pouille, Jo-Wilfried Tsonga, Richard Gasquet, Pierre-Hugues Herbert) BEL 3:2
2018


*BRI = British Isles
**AUL = Australasia (Australia + New Zealand)
***CZS = Czechoslovakia