EXERT Centrum Języków Obcych

Piłka nożna w Anglii


Rozgrywki piłkarskie w Zjednoczonym Królestwie

NAJWYŻSZE POZIOMY LIGOWE:
1) Premier League
2) English Football League Championship
3) English Football League One
4) English Football League Two
5) National League
6) National League North / National League South
7) Northern Premier League Premier Division, Southern Football League Premier Division, Isthmian League Premier Division
8) Northern Premier League Division One North, Northern Premier League Division One South, Southern Football League Division One Central, Southern Football League Division One South & West, Isthmian League Division One North, Isthmian League Division One South

NAJWAŻNIEJSZE PUCHARY:
*Community Shield (dawniej Charity Shield) - mistrz i zdobywca FA Cup
*FA Cup - wszystkie kluby (w praktyce ligi 1-11)
*Football League Cup (Ligi 1-4)
*Football League Trophy (Ligi 3-4)
*FA Trophy (Ligi 5-8)
*FA Vase (ligi 9-11)
*FA Inter-league Cup (11)


MEDALIŚCI MISTRZOSTW ANGLII

Year Winner Runner-up 3rd Place Top scorers
FOOTBALL LEAGUE
1889 Preston North End Aston Villa BirminghamWolverhampton Wanderers John Goodall (Preston) 21
1890 Preston North End Everton Liverpool Blackburn Rovers Jimmy Ross (Preston) 24
1891 Everton Preston North End Notts County Jack Southworth (Blackburn) 26
1892 Sunderland AFC Preston North End Bolton Wanderers John Campbell (Sunderland) 32
FOOTBALL LEAGUE FIRST DIVISION
1893 Sunderland Preston North End Everton John Campbell (Sunderland) 31
1894 Aston Villa Sunderland Derby County Jack Southworth (Everton) 27
1895 Sunderland Everton Aston Villa John Campbell (Sunderland) 22
1896 Aston Villa Derby County Everton Johnny Campbell (Aston Villa),
Steve Bloomer (Derby) 20
1897 Aston Villa Sheffield United Derby County Steve Bloomer (Derby) 22
1898 Sheffield United Sunderland Wolverhampton Fred Wheldon (Aston Villa) 21
1899 Aston Villa Liverpool FC Burnley FC Steve Bloomer (Derby) 23
1900 Aston Villa Sheffield United Sunderland Bill Garraty (Aston Villa) 27
1901 Liverpool Sunderland Notts County Steve Bloomer (Derby) 23
1902 Sunderland Everton Newcastle United Jimmy Settle (Everton) 18
1903 The Wednesday* Aston Villa Sunderland Sam Raybould (Liverpool) 31
1904 The Wednesday Manchester City Everton Steve Bloomer (Derby) 20
1905 Newcastle United Everton Manchester City Arthur Brown (Sheffield Utd) 22
1906 Liverpool Preston North End The Wednesday Albert Shepherd (Bolton) 26
1907 Newcastle United Bristol City Everton Alex Young (Everton) 30
1908 Manchester United Aston Villa Manchester City Enoch West (Nottingham Forest) 27
1909 Newcastle United Everton Sunderland Bert Freeman (Everton) 38
1910 Aston Villa Liverpool Blackburn RoversJack Parkinson (Liverpool) 30
1911 Manchester United Aston Villa Sunderland Albert Shepherd (Newcastle) 25
1912 Blackburn Rovers Everton Newcastle United Harry Hampton (Aston Villa), George Holley (Sunderland), David McLean (The Wednesday) 25
1913 Sunderland Aston Villa The Wednesday David McLean (The Wednesday) 30
1914 Blackburn Rovers Aston Villa Middlesbrough FC George Elliot (Middlesbrough) 32
1915 Everton Oldham Athletic Blackburn Rovers Bobby Parker (Everton) 35
---- 1916-1919 - Suspended due to the First World War
1920 West Bromwich Albion Burnley FC Chelsea FC Fred Morris (WBA) 37
1921 Burnley FC Manchester City Bolton Wanderers Joe Smith (Bolton) 38
1922 Liverpool FC Tottenham Hotspur Burnely Andy Wilson (Middlesbrough) 31
1923 Liverpool FC Sunderland Huddersfield Town Charlie Buchan (Sunderland) 30
1924 Huddersfield Town Cardiff City Sunderland Wilf Chadwick (Everton) 28
1925 Huddersfield Town West Bromwich Albion Bolton Wanderers Frank Roberts (Manchester City) 31
1926 Huddersfield Town Arsenal London Sunderland Ted Harper (Blackburn) 43
1927 Newcastle United Huddersfield Town Sunderland Jimmy Trotter (The Wednesday) 37
1928 Everton Huddersfield Town Leicester City Dixie Dean (Everton) 60
1929 The Wednesday Leicester City Aston Villa Dave Halliday (Sunderland) 43
1930 Sheffield Wednesday Derby County Manchester City Vic Watson (West Ham Utd) 41
1931 Arsenal Aston Villa Sheffield Wednesday Tom Waring (Aston Villa) 49
1932 Everton Arsenal Sheffield Wednesday Dixie Dean (Everton) 44
1933 Arsenal Aston Villa Sheffield Wednesday Jack Bowers (Derby) 35
1934 Arsenal Huddersfield Town Tottenham Hotspur Jack Bowers (Derby) 34
1935 Arsenal Sunderland Sheffield Wednesday Ted Drake (Arsenal) 42
1936 Sunderland Derby County Huddersfield Town W.G. Richardson (WBA) 39
1937 Manchester City Charlton Athletic Arsenal Freddie Steele (Stoke City) 33
1938 Arsenal Wolverhampton Wanderers Preston North End Tommy Lawton (Everton) 28
1939 Everton Wolverhampton Wanderers Charlton Athletic Tommy Lawton (Everton) 35
---- 1940-1946 - Suspended due to the Second World War
1947 Liverpool Manchester United Wolverhampton Wanderers Dennis Westcott (wolverhampton) 37
1948 Arsenal Manchester United Burnley Ronnie Rooke (Arsenal) 33
1949 Portsmouth FC Manchester United Derby County Willie Moir (Bolton) 25
1950 Portsmouth FC Wolverhampton Wanderers Sunderland Dickie Davis (Sunderland) 25
1951 Tottenham Hotspur Manchester United BlackpoolFC Stan Mortensen (Blackpool) 30
1952 Manchester United Tottenham Hotspur Arsenal George Robledo (Newcastle) 33
1953 Arsenal Preston North End Wolverhampton Wanderers Charlie Wayman (Preston) 24
1954 Wolverhampton Wanderers West Bromwich Albion Huddersfield Town Jimmy Glazzard (Huddersfield) 29
1955 Chelsea Wolverhampton Wanderers Portsmouth Ronnie Allen (WBA) 27
1956 Manchester United Blackpool Wolverhampton Nat Lofthouse (Bolton) 33
1957 Manchester United Tottenham Hotspur Preston North End John Charles (Leeds) 38
1958 Wolverhampton Wanderers Preston North End Tottenham Hotspur Bobby Smith (Tottenham) 36
1959 Wolverhampton Wanderers Manchester United Arsenal Jimmy Greaves (Chelsea) 33
1960 Burnley Wolverhampton WanderersTottenham Hotspur Dennis Viollet (Man Utd) 32
1961 Tottenham Hotspur Sheffield Wednesday Wolverhampton Wanderers Jimmy Greaves (Chelsea) 41
1962 Ipswich Town Burnley Tottenham Hotspur Ray Crawford (Ipswich),
Derek Kevan (WBA) 33
1963 Everton Tottenham Hotspur Burnley Jimmy Greaves (Tottenham) 37
1964 Liverpool Manchester United Everton Jimmy Greaves (Tottenham) 35
1965 Manchester United Leeds United Chelsea Andy McEvoy (Blackburn),
Jimmy Greaves (Tottenham) 29
1966 Liverpool Leeds United Burnley Willie Irvine (Burnley) 29
1967 Manchester United Nottingham Forest Tottenham Hotspur Ron Davies (Southampton) 37
1968Manchester City Manchester United Liverpool George Best (MU), Ron Davies (Southampton) 28
1969 Leeds United Liverpool Everton Jimmy Greaves (Tottenham) 27
1970 Everton Leeds United Chelsea Jeff Astle (WBA) 25
1971 Arsenal Leeds United Tottenham Hotspur Tony Brown (WBA) 28
1972 Derby County Leeds United Liverpool Francis Lee (MC) 33
1973 Liverpool Arsenal Leeds United Pop Robson (West Ham) 28
1974 Leeds United Liverpool Derby County Mick Channon (Southampton) 21
1975 Derby County Liverpool Ipswich Town Malcolm Macdonald (Newcastle) 21
1976 Liverpool Queens Park Rangers Manchester United Ted MacDougall (Norwich) 23
1977 Liverpool Manchester City Ipswich Town Malcolm Macdonald (Arsenal),
Andy Gray (Aston Villa) 25
1978 Nottingham Forest Liverpool Everton Bob Latchford (Everton) 30
1979 Liverpool Nottingham Forest West Bromwich Albion Frank Worthington (Bolton) 24
1980 Liverpool Manchester United Ipswich Town Phil Boyer (Southampton) 23
1981 Aston Villa Ipswich Town Arsenal Peter Withe (Aston Villa), Steve Archibald (Tottenham) 20
1982 Liverpool Ipswich Town Manchester United Kevin Keegan (Southampton) 26
1983 Liverpool Watford FC Manchester United Luther Blissett (Watford) 27
1984 Liverpool Southampton FC Nottingham Forest Ian Rush (Liverpool) 32
1985 Everton Liverpool Tottenham Hotspur Kerry Dixon (Chelsea),
Gary Lineker (Leicester) 24
1986 Liverpool Everton West Ham United Gary Lineker (Everton) 30
1987 Everton Liverpool Tottenham Hotspur Clive Allen (Tottenham) 33
1988 Liverpool Manchester United Nottingham Forest John Aldridge (Liverpool) 26
1989 Arsenal Liverpool Nottingham Forest Alan Smith (Arsenal) 23
1990 Liverpool Aston Villa Tottenham Hotspur Gary Lineker (Tottenham) 24
1991 Arsenal Liverpool Crystal Palace Alan Smith (Arsenal) 22
1992 Leeds United Manchester United Sheffield Wednesday Ian Wright (Crystal Palace/Arsenal) 29
PREMIER LEAGUE
1993 Manchester United Aston Villa Norwich City Teddy Sheringham
(Nottingham/Tottenham) 22
1994 Manchester United Blackburn Rovers Newcastle United Andrew Cole (Newcastle) 34
1995 Blackburn Rovers Manchester United Nottingham Forest Alan Shearer (Blackburn) 34
1996 Manchester United Newcastle United Liverpool Alan Shearer (Blackburn) 31
1997 Manchester United Newcastle United Arsenal Alan Shearer (Newcastle) 25
1998 Arsenal Manchester United Liverpool Chris Sutton (Blackburn), Dion Dublin (Coventry), Michael Owen (Liverpool) 18
1999 Manchester United Arsenal Chelsea Jimmy Floyd Hasselbaink (Leeds), Michael Owen (Liverpool), Dwight Yorke (MU) 18
2000 Manchester United ArsenalLeeds United Kevin Phillips (Sunderland) 30
2001 Manchester United Arsenal Liverpool Jimmy Floyd Hasselbaink (Chelsea) 23
2002 Arsenal Liverpool Manchester United Thierry Henry (Arsenal) 24
2003 Manchester United Arsenal Newcastle United Ruud van Nistelrooy (MU) 25
2004 Arsenal Chelsea Manchester United Thierry Henry (Arsenal) 30
2005 Chelsea ArsenalManchester United Thierry Henry (Arsenal) 25
2006 Chelsea Manchester United Liverpool Thierry Henry (Arsenal) 27
2007 Manchester United Chelsea Liverpool Didier Drogba (Chelsea) 20
2008 Manchester United Chelsea Arsenal Cristiano Ronaldo (MU) 31
2009 Manchester United Liverpool Chelsea Nicolas Anelka (Chelsea) 19
2010 Chelsea Manchester United Arsenal Didier Drogba (Chelsea) 29
2011 Manchester United Chelsea Manchester City Dimitar Berbatow (MU),
Carlos Tevez (MC) 20
2012 Manchester City Manchester United Arsenal Robin van Persie (Arsenal) 30
2013 Manchester United Manchester City Chelsea Robin van Persie (MU) 26
2014 Manchester City FC Liverpool Chelsea Luis Suarez (Liverpool) 31
2015 Chelsea Manchester City Arsenal Sergio Aguero (MC) 26
2016 Leicester City Arsenal Tottenham Harry Kane (Tottenham) 25
2017 Chelsea Tottenham Manchester City Harry Kane (Tottenham) 29
2018 Manchester City Manchester United Tottenham Mohamed Salah (Liverpool) 32


*Now: Sheffield Wednesday

FINAŁY PUCHARU ANGLII (FA Cup)


Year Finalists
1872  WANDERERS FC London - ROYAL ENGINEERS AFC 1:0 Morton Betts
1873  WANDERERS FC- OXFORD UNIVERSITY AFC 2:0 Arthur Kinnaird Charles Wollaston
1874  OXFORD UNIVERSITY - ROYAL ENGINEERS 2:0 Charles Mackarness, Frederick Patton
1875  ROYAL ENGINEERS - OLD ETONIANS FC 1:1 Henry Renny-Tailyour - Alexander Bonsor / 2:0 William Stafford, H. Renny-Tailyour
1876  WANDERERS - OLD ETONIANS 1:1 John Hawley Edwards - Alexander Bonsor / 3:0 Charles Wollaston, Thomas Hughes 2
1877  WANDERERS - OXFORD UNIVERSITY 2:1 (aet) William Lindsay Jarvis Kenrick - Arthur Kinnaird (og**)
1878  WANDERERS - ROYAL ENGINEERS 3:1 Jarvis Kenrick 2 Arthur Kinnaird - William G. Morris
1879  OLD ETONIANS - CLAPHAM ROVERS 1:0 Charles Clerke
1880  CLAPHAM ROVERS - OXFORD UNIVERSITY 1:0 Clopton Lloyd-Jones
1881  OLD CARTHUSIANS FC - OLD ETONIANS 3:0 Edward Wynyard, Edward Hagarty Parry, Alexander Todd
1882  OLD ETONIANS - BLACKBURN ROVERS 1:0 Reginald Macaulay
1883  BLACKBURN OLYMPIC FC - OLD ETONIANS 2:1 (aet) Arthur Matthews, Jimmy Costley - Henry Goodhart
1884  BLACKBURN ROVERS - QUEEN'S PARK GLASGOW 2:1 Joe Sowerbutts, Jimmy Forrest - Robert M. Christie
1885  BLACKBURN ROVERS - QUEEN'S PARK GLASGOW 2:0 Jimmy Forrest, James Brown
1886  BLACKBURN ROVERS - WEST BROMWICH ALBION 0:0 / 2:0 James Brown, Joe Sowerbutts
1887  ASTON VILLA FC BIRMINGHAM - WEST BROMWICH ALBION 2:0 Archie Hunter, Dennis Hodgetts
1888  WEST BROMWICH ALBION - PRESTON NORTH END 2:1 George Woodhall, Jem Bayliss - Fred Dewhurst
1889  PRESTON NORTH END - WOLVERHAMPTON WANDERERS 3:0 Fred Dewhurst, Jimmy Ross, Sam Thomson
1890  BLACKBURN ROVERS - THE WEDNESDAY 6:1
1891  BLACKBURN ROVERS - NOTTS COUNTY FC 3:1 Geordie Dewar, Jack Southworth, William Townley - James Oswald
1892  WEST BROMWICH ALBION - ASTON VILLA 3:0
1893  WOLVERHAMPTON - EVERTON FC LIVERPOOL 1:0 Harry Allen
1894  NOTTS COUNTY - BOLTON WANDERERS 4:1
1895  ASTON VILLA - WEST BROMWICH ALBION 1:0 Bob Chatt
1896  THE WEDNESDAY - WOLVERHAMPTON 2:1 Fred Spiksley 2 - David Black
1897  ASTON VILLA - EVERTON FC 3:2 John Campbell, Fred Wheldon, Jimmy Crabtree - Jack Bell, Dickie Boyle
1898  NOTTINGHAM FOREST - DERBY COUNTY FC 3:1 Arthur Capes 2, John McPherson - Steve Bloomer
1899  SHEFFIELD UNITED - DERBY COUNTY 4:1 Walter Bennett, Billy Beer, John Almond, Fred Priest - John Boag
1900  BURY FC - SOUTHAMPTON FC 4:0 Jasper McLuckie 2, Willie Wood, John Plant
1901  TOTTENHAM HOTSPUR LONDON - SHEFFIELD UNITED 2:2 Sandy Brown 2 - Fred Priest, Walter Bennett / 3:1 John  Cameron, Tom Smith, Sandy Brown - Fred Priest
1902  SHEFFIELD UNITED - SOUTHAMPTON 1:1 Alf Common - Harry Wood / 2:1 George Hedley, Billy Barnes - Albert Brown
1903  BURY FC - NOTTS COUNTY 6:0 George Ross, Charles Sagar, Joe Leeming 2, Willie Wood, John Plant
1904  MANCHESTER CITY - BOLTON WANDERERS 1:0 Billy Meredith
1905  ASTON VILLA - NEWCASTLE UNITED 2:0 Harry Hampton 2
1906  EVERTON FC - NEWCASTLE UNITED 1:0 Sandy Young
1907  THE WEDNESDAY - EVERTON 2:1 James Stewart, George Simpson - Jack Sharp
1908  WOLVERHAMPTON - NEWCASTLE UNITED 3:1 Kenneth Hunt, George Hedley, Billy Harrison - James Howie
1909  MANCHESTER UNITED - BRISTOL CITY 1:0 Sandy Turnbull
1910  NEWCASTLE UNITED - BARNSLEY FC 1:1 Jock Rutherford - Harry Tufnell / 2:0 Albert Shepherd 2
1911  BRADFORD CITY - NEWCASTLE UNITED 0:0 / 1:0 Jimmy Speirs
1912  BARNSLEY FC - WEST BROMWICH ALBION 0:0 / 1:0 Harry Tufnell
1913  ASTON VILLA - SUNDERLAND AFC 1:0 Tommy Barber
1914  BURNLEY FC - LIVERPOOL FC 1:0 Bert Freeman
1915  SHEFFIELD UNITED - CHELSEA FC LONDON 3:0 James Simmons, Stanley Fazackerley, Joseph Kitchen
----   1916-1919 - Cancelled
1920  ASTON VILLA - HUDDERSFIELD TOWN 1:0 (aet) Billy Kirton
1921  TOTTENHAM HOTSPUR - WOLVERHAMPTON 1:0 Jimmy Dimmock
1922  HUDDERSFIELD TOWN - PRESTON NORTH END 1:0 Billy Smith
1923  BOLTON WANDERERS - WEST HAM UNITED 2:0 David Jack, Jack Smith
1924  NEWCASTLE UNITED -ASTON VILLA 2:0 Neil Harris, Stan Seymour
1925  SHEFFIELD UNITED - CARDIFF CITY 1:0 Fred Tunstall
1926  BOLTON WANDERERS - MANCHESTER CITY 1:0 David Jack
1927  CARDIFF CITY - ARSENAL FC LONDON 1:0 Hughie Ferguson
1928  BLACKBURN ROVERS - HUDDERSFIELD TOWN 3:1 Jack Roscamp 2, Tommy McLean - Alex Jackson
1929  BOLTON WANDERERS - PORTSMOUTH FC 2:0 Billy Butler, Harold Blackmore
1930  ARSENAL FC - HUDDERSFIELD TOWN 2:0 Alex James, Jack Lambert
1931  WEST BROMWICH ALBION - BIRMINGHAM CITY FC 2:1 W.G.Richardson 2 - Joe Bradford
1932  NEWCASTLE UNITED - ARSENAL 2:1 Jack Allen 2 - Bob John
1933  EVERTON - MANCHESTER CITY 3:0 Jimmy Stein, Dixie Dean, James Dunn
1934  MANCHESTER CITY - PORTSMOUTH 2:1 Fred Tilson 2 - Septimus Rutherford
1935  SHEFFIELD WEDNESDAY - WEST BROMWICH ALBION 4:2 Jack Palethorpe, Mark Hooper, Ellis Rimmer 2 - Wally  Boyes, Teddy Sandford
1936  ARSENAL - SHEFFIELD UNITED 1:0 Ted Drake
1937  SUNDERLAND - PRESTON NORTH END 3:1 Bobby Gurney, Raich Carter, Eddie Burbanks - Frank O'Donnell
1938  PRESTON NORTH END - HUDDERSFIELD TOWN 1:0 George Mutch
1939  PORTSMOUTH - WOLVERHAMPTON 4:1 Bert Barlow, John Anderson, Cliff Parker 2 - Dicky Dorsett
----  1940-1945 - Suspended
1946  DERBY COUNTY - CHARLTON ATHLETIC FC 4:1 (aet) Bert Turner (og), Peter Doherty, Jackie Stamps 2 - Bert Turner
1947  CHARLTON ATHLETIC - BURNLEY FC 1:0 Chris Duffy
1948  MANCHESTER UNITED - BLACKPOOL FC 4:2 Jack Rowley 2, Stan Pearson, John Anderson - Eddie Shimwell, Stan  Mortensen
1949  WOLVERHAMPTON - LEICESTER CITY 3:1 Jesse Pye 2, Sammy Smyth - Mal Griffiths
1950  ARSENAL - LIVERPOOL 2:0 Reg Lewis 2
1951  NEWCASTLE UNITED - BLACKPOOL FC 2:0 Jackie Milburn 2
1952  NEWCASTLE UNITED - ARSENAL 1:0 George Robledo
1953  BLACKPOOL FC - BOLTON 4:3 Stan Mortensen 3, Bill Perry - Nat Lofthouse, Bobby Langton, Eric Bell
1954  WEST BROMWICH ALBION - PRESTON NORTH END 3:2 Ronnie Allen 2, Frank Griffin - Angus Morrison, Charlie  Wayman
1955  NEWCASTLE UNITED - MANCHESTER CITY 3:1 Jackie Milburn, Bobby Mitchell, George Hannah - Bobby Johnstone
1956  MANCHESTER CITY - BIRMINGHAM CITY 3:1 Joe Hayes, Bobby Johnstone, Jack Dyson - Noel Kinsey
1957  ASTON VILLA - MANCHESTER UNITED 2:1 Peter McParland 2 - Tommy Taylor
1958  BOLTON WANDERERS - MANCHESTER UNITED 2:0 Nat Lofthouse
1959  NOTTINGHAM FOREST - LUTON TOWN 2:1 Roy Dwight, Tommy Wilson - Dave Pacey
1960  WOLVERHAMPTON - BLACKBURN ROVERS 3:0 Mick McGrath (og), Norman Deeley 2
1961  TOTTENHAM HOTSPUR - LEICESTER CITY 2:0 Bobby Smith, Terry Dyson
1962  TOTTENHAM HOTSPUR - BURNLEY FC 3:1 Jimmy Greaves, Bobby Smith, Danny Blanchflower - Jimmy Robson
1963  MANCHESTER UNITED - LEICESTER CITY 3:1 Dennis Law, David Herd 2 - Ken Keyworth
1964  WEST HAM UNITED - PRESTON NORTH END 3:2 John Sissons, Geoff Hurst, Ronnie Boyce - Doug Holden, Alex Dawson
1965  LIVERPOOL - LEEDS UNITED 2:1 (aet) Roger Hunt, Ian St.John - Billy Bremner
1966  EVERTON - SHEFFIELD WEDNESDAY 3:2 Mike Trebilcock 2, Derek Temple - Jim McCalliog, David Ford
1967  TOTTENHAM HOTSPUR - CHELSEA FC 2:1 Jimmy Robertson, Frank Saul - Bobby Tambling
1968  WEST BROMWICH ALBION - EVERTON 1:0 (aet) Jeff Astle
1969  MANCHESTER CITY - LEICESTER CITY 1:0 Neil Young
1970  CHELSEA FC - LEEDS UNITED 2:2 Peter Houseman, Ian Hutchinson - Jack Charlton, Mick Jones / 2:1 (aet) Peter Osgood, David Webb - Mick Jones
1971  ARSENAL - LIVERPOOL 2:1 Eddie Kelly, Charlie George - Steve Heighway
1972  LEEDS UNITED - ARSENAL 1:0 Allan Clarke
1973  SUNDERLAND AFC - LEEDS UNITED 1:0 Ian Porterfield
1974  LIVERPOOL - NEWCASTLE UNITED 3:0 Kevin Keegan 2, Steve Heighway
1975  WEST HAM UNITED - FULHAM FC 2:0 Alan Taylor 2
1976  SOUTHAMPTON - MANCHESTER UNITED 1:0 Bobby Stokes
1977  MANCHESTER UNITED - LIVERPOOL 2:1 Stuart Pearson, Jimmy Greenhoff - Jimmy Case
1978  IPSWICH TOWN - ARSENAL 1:0 Roger Osborne
1979  ARSENAL - MANCHESTER UNITED 3:2 Brian Talbot, Frank Stapleton, Alan Sunderland - Gordon McQueen, Sammy  McIlroy
1980  WEST HAM UNITED - ARSENAL 1:0 Trevor Brooking
1981  TOTTENHAM HOTSPUR - MANCHESTER CITY 1:1 Tommy Hutchison (og) - Tommy Hutchison / 3:2 Ricardo Villa 2, Garth  Crooks - Steve MacKenzie, Kevin Reeves
1982  TOTTENHAM HOTSPUR - QUEENS PARK RANGERS 1:1 Glenn Hoddle - Terry Fenwick / 1:0 Glenn Hoddle
1983  MANCHESTER UNITED - BRIGHTON and HOVE ALBION 2:2 Frank Stapleton, Ray Wilkins - Gordon Smith, Gary A.  Stevens / 4:0 Bryan Robson 2, Norman Whiteside, Arnold Muehren
1984  EVERTON - WATFORD FC 2:0 Graeme Sharp, Andy Gray
1985  MANCHESTER UNITED - EVERTON 1:0 (aet) Norman Whiteside
1986  LIVERPOOL - EVERTON 3:1 Ian Rush 2, Craig Johnston - Gary Lineker
1987  COVENTRY CITY - TOTTENHAM HOTSPUR 3:2 (aet) Dave Bennett, Keith Houchen, Gary Mabbutt (og) - Clive Allen,  Gary Mabbutt
1988  WIMBLEDON FC - LIVERPOOL 1:0 Lawrie Sanchez
1989  LIVERPOOL - EVERTON 3:2 (aet) John Aldridge, Ian Rush 2 - Stuart McCall 2
1990  MANCHESTER UNITED - CRYSTAL PALACE FC 3:3 Bryan Robson, Mark Hughes 2 - Gary O'Reilly, Ian Wright 2 / 1:0 Lee  Martin
1991  TOTTENHAM HOTSPUR - NOTTINGHAM FOREST 2:1 (aet) Paul Stewart, Des Walker (og) - Stuart Pearce
1992  LIVERPOOL - SUNDERLAND 2:0 Michael Thomas, Ian Rush
1993  ARSENAL - SHEFFIELD WEDNESDAY 1:1 Ian Wright - David Hirst/ 2:1 (aet) Ian Wright, Andy Linighan - Chris Waddle
1994  MANCHESTER UNITED - CHELSEA FC 4:0 Eric Cantona 2, Mark Hughes, Brian McClair
1995  EVERTON - MANCHESTER UNITED 1:0 Paul Rideout
1996  MANCHESTER UNITED - LIVERPOOL 1:0 Eric Cantona
1997  CHELSEA - MIDDLESBROUGH FC 2:0 Roberto di Matteo, Eddie Newton
1998  ARSENAL - NEWCASTLE UNITED 2:0 Marc Overmars, Nicolas Anelka
1999  MANCHESTER UNITED - NEWCASTLE UNITED 2:0 Teddy Sheringham, Paul Scholes
2000  CHELSEA - ASTON VILLA 1:0 Roberto di Matteo
2001  LIVERPOOL - ARSENAL 2:1 Michael Owen 2 - Fredrik Ljungberg
2002  ARSENAL - CHELSEA 2:0 Ray Parlour, Fredrik Ljungberg
2003  ARSENAL - SOUTHAMPTON 1:0 Robert Pires
2004  MANCHESTER UNITED - MILLWALL FC 3:0 Cristiano Ronaldo, Ruud van Nistelrooy 2
2005  ARSENAL - MANCHESTER UNITED 0:0 (aet) 5-4 on penalties
2006  LIVERPOOL - WEST HAM UNITED 3:3 (aet) 3-1 on penalties Djibril Cisse, Steven Gerrard 2 - Jamie Carragher (og),  Dean Ashton, Paul Konchesky
2007  CHELSEA - MANCHESTER UNITED 1:0 (aet) Didier Drogba
2008  PORTSMOUTH FC - CARDIFF CITY 1:0 Nwankwo Kanu
2009  CHELSEA - EVERTON 2:1 Didier Drogba, Frank Lampard - Louis Saha
2010  CHELSEA - PORTSMOUTH FC 1:0 Didier Drogba
2011  MANCHESTER CITY - STOKE CITY 1:0Yaya Toure
2012  CHELSEA - LIVERPOOL 2:1 Ramires, Didier Drogba - Andy Carroll
2013  WIGAN ATHELTIC - MANCHESTER CITY 1:0 Ben Watson
2014  ARSENAL - HULL CITY 3:2 (aet) Santi Cazorla, Laurent Koscielny, Aaron Ramsey - James Chester, Curtis Davies
2015  ARSENAL - ASTON VILLA 4:0 Theo Walcott, Alexis Sanchez, Per Mertesacker, Olivier Giroud
2016  MANCHESTER UNITED - CRYSTAL PALACE 2:1 (aet) Juan Mata, Jesse Lingard - Jason Puncheon
2017  ARSENAL - CHELSEA 2:1 Alexis Sanchez, Aaron Ramsey - Diego Costa
2018  CHELSEA - MANCHESTER UNITED 1:0 Eden Hazard

FINAŁY PUCHARU LIGI


Year Finalists
1961 ROTHERHAM UNITED - ASTON VILLA 2:0 Barry Webster, Allan Kirkman / 0:3 (aet) Alan O'Neill, Harry Burrows, Peter McParland
1962 ROCHDALE FC - NORWICH CITY 0:3 Derek Lythgoe, Bill Punton / 0:1 Jimmy Hill
1963 BIRMINGHAM CITY - ASTON VILLA 3:1 Ken Leek 2, Jimmy Bloomfield - Bobby Thomson /0:0
1964 STOKE CITY - LEICESTER CITY 1:1 Keith Bebbington - Dave Gibson / 2:3 Dennis Viollet, George Kinnell - Mike Stringfellow, Dave Gibson, Howard Riley
1965 CHELSEA FC - LEICESTER CITY 3:2 Bobby Tambling, Terry Venables, Eddie McCreadie - Colin Appleton, Jimmy Goodfellow / 0:0
1966 WEST HAM UNITED - WEST BROWMICH ALBION 2:1 Johnny Byrne, Bobby Moore - Jeff Astle / 1:4 Martin Peters - Tony Brown, Clive Clark, John Kaye, Graham Williams
1967 QUEENS PARK RANGERS FC - WEST BROMWICH ALBION 3:2 Roger Moran, Rodney Marsh, Mark Lazarus - Clive Clark 2
1968 LEEDS UNITED - ARSENAL FC 1:0 Terry Cooper
1969 SWINDON TOWN FC - ARSENAL FC 3:1 (aet) Roger Smart, Don Rogers 2 - Bobby Gould
1970 MANCHESTER CITY - WEST BROMWICH ALBION 2:1 Mike Doyle, Glyn Pardoe - Jeff Astle
1971 TOTTENHAM HOTSPUR - ASTON VILLA 2:0 Martin Chivers 2
1972 STOKE CITY - CHELSEA FC 2:1 Terry Conroy, George Eastham - Peter Osgood
1973 TOTTENHAM HOTSPUR - NORWICH CITY 1:0 Ralph Coates
1974 WOLVERHAMPTON WANDERERS - MANCHESTER CITY 2:1 Kenny Hibbitt, John Richards - Colin Bell
1975 ASTON VILLA - NORWICH CITY 1:0 Ray Graydon
1976 MANCHESTER CITY - NEWCASTLE UNITED 2:1 Peter Barnes, Dennis Tueart - Alan Gowling
1977 ASTON VILLA - EVERTON 0:0 / 1:1 Roger Kenyon (og) - Bob Latchford / 3:2 Chris Nicholl, Brian Little 2 - Mick Lyons, Bob Latchford
1978 NOTTINGHAM FOREST - LIVERPOOL FC 0:0 / 1:0 John Robertson
1979 NOTTINGHAM FOREST - SOUTHAMPTON FC 3:2 Gary Birtles 2, Tony Woodcock - David Peach, Nick Holmes
1980 WOLVERHAMPTON WANDERERS - NOTTINGHAM FOREST 1:0 Andy Gray
1981 LIVERPOOL FC - WEST HAM UNITED 1:1 Alan Kennedy - Ray Stewart / 2:1 Kenny Dalglish, Alan Hansen - Paul Goddard
MILK CUP
1982 LIVERPOOL FC - TOTTENHAM HOTSPUR 3:1 (aet) Ronnie Whelan 2, Ian Rush - Steve Archibald
1983 LIVERPOOL FC - MANCHESTER UNITED 2:1 (aet) Alan Kennedy, Ronnie Whelan - Norman Whiteside
1984 LIVERPOOL FC - EVERTON FC 0:0 / 1:0 Graeme Souness
1985 NORWICH CITY - SUNDERLAND AFC 1:0 Gordon Chisholm (og)
1986 OXFORD UNITED FC - QUEENS PARK RANGERS FC 3:0 Trevor Hebberd, Ray Houghton, Jeremy Charles
LITTLEWOODS CHALLENGE CUP
1987 ARSENAL FC - LIVERPOOL FC 2:1 Charlie Nicholas 2 - Ian Rush
1988 LUTON TOWN - ARSENAL FC 3:2 Brian Stein 2, Danny Wilson - Martin Hayes, Alan Smith
1989 NOTINGHAM FOREST - LUTON TOWN 3:1 Neil Webb, Nigel Clough 2 - Mick Harford
1990 NOTINGHAM FOREST - OLDHAM ATHLETIC AFC 1:0 Nigel Jemson
RUMBELOWS CUP
1991 SHEFFIELD WEDNESDAY - MANCHESTER UNITED 1:0 John Sheridan
1992 MANCHESTER UNITED - NOTINGHAM FOREST 1:0 Brian McClair
COCA-COLA CUP
1993 ARSENAL FC - SHEFFIELD WEDNESDAY 2:1 Paul Merson, Steve Morrow - John Harkes
1994 ASTON VILLA - MANCHESTER UNITED 3:1 Dalian Atkinson, Dean Saunders 2 - Mark Hughes
1995 LIVERPOOL FC - BOLTON WANDERERS 2:1 Steve McManaman 2 - Alan Thompson
1996 ASTON VILLA - LEEDS UNITED 3:0 Savo Milosević, Ian Taylor, Dwight Yorke
1997 LEICESTER CITY - MIDDLESBROUGH FC 1:1 (aet) Emile Heskey - Fabrizio Ravanelli / 1:0 (aet) Steve Claridge
1998 CHELSEA FC - MIDDLESBROUGH FC 2:0 (aet) Frank Sinclair, Roberto di Matteo
WORTHINGTON CUP
1999 TOTTENHAM HOTSPUR - LEICESTER CITY 1:0 Allan Nielsen
2000 LEICESTER CITY - TRANMERE ROVERS 2:1 Matt Elliott 2 - David Kelly
2001 LIVERPOOL FC - BIRMINGHAM CITY 1:1 (5-4 on penalties) Robbie Fowler - Darren Purse
2002 BLACKBURN ROVERS - TOTTENHAM HOTSPUR 2:1 Matt Jansen, Andrew Cole - Christian Ziege
2003 LIVERPOOL FC - MANCHESTER UNITED 2:0 Steven Gerrard, Michael Owen
CARLING CUP
2004 MIDDLESBROUGH FC - BOLTON WANDERERS 2:1 Joseph-Desire Job, Boudewijn Zenden - Kevin Davies
2005 CHELSEA FC - LIVERPOOL FC 3:2 (aet) Steven Gerrard (og), Didier Drogba, Mateja Kezman - John Arne Riise, Antonio Nunez
2006 MANCHESTER UNITED - WIGAN ATHLETIC FC 4:0 Wayne Rooney 2, Louis Saha, Cristiano Ronaldo
2007 CHELSEA FC - ARSENAL FC 2:1 Didier Drogba 2 - Theo Walcott
2008 TOTTENHAM HOTSPUR - CHELSEA FC 2:1 Dimitar Berbatow, Jonathan Woodgate - Didier Drogba
2009 MANCHESTER UNITED - TOTTENHAM HOTSPUR 0:0 (4-1 on penalties)
2010 MANCHESTER UNITED - ASTON VILLA 2:1 Michael Owen, Wayne Rooney - James Milner
2011 BIRMINGHAM CITY - ARSENAL FC 2:1 Nikola Zigić, Obafemi Martins - Robin van Persie
2012 LIVERPOOL - CARDIFF CITY 2:2 (3-2 on penalties) Martin Skrtel, Dirk Kuyt - Joe Mason, Ben Turner
CAPITAL ONE CUP
2013 SWANSEA CITY - BRADFORD CITY 5:0 Nathan Dyer 2, Michu, Jonathan de Guzman
2014 MANCHESTER CITY - SUNDERLAND AFC 3:1 Yaya Toure, Samir Nasri, Jesus Navas - Fabio Borini
2015 CHELSEA - TOTTENHAM 2:0 John Terry, Diego Costa
2016 MANCHESTER CITY - LIVERPOOL 1:1 aet (3-1 on penalties) Fernandinho - Philippe Coutinho
2017 MANCHESTER UNITED - SOUTHAMPTON FC 3:2 Zlatan Ibrahimović 2, Jesse Lingard - Manolo Gabbiadini 2
CARABAO CUP
2018 MANCHESTER CITY - ARSENAL 3:0 Sergio Kun Aguero, Vincent Kompany, David Silva

*aet = after extra time **og = own goal