EXERT Centrum Języków Obcych

Piłka nożna - Szkocja, Walia, Irlandia Północna

SZKOCJA:
LIGI:
1) Scottish Premiership
2) Scottish Championship
3) Scottish League One
4) Scottish League Two
5) Highland Football League / Lowland Football League
6) East of Scotland Football League / South of Scotland Football League

NAJWAŻNIEJSZE PUCHARY:
*Scottish Cup (teoretycznie dla wszystkich klubów Szkocji)
*Scottish League Cup (dla klubów z lig 1-4, obecnie zwany Scottish Communities League Cup)
*Scottish Challenge Cup (dla klubów z lig 2-4)

Scottish football championships
Medaliści mistrzostw Szkocji
Year Winner Runner-up 3rd Place Top scorers
SCOTTISH LEAGUE
1891 Dumbarton FC and Glasgow Rangers FC --- Celtic Glasgow Jack Bell (Dumbarton) 20 goals
1892 Dumbarton FC Celtic Heart of Midlothian FC Jack Bell (Dumbarton) 23
1893 Celtic Rangers FC St. Mirren FC Sandy McMahon (Celtic), John Campbell (Celtic) 11
SCOTTISH LEAGUE FIRST DIVISION
1894 Celtic Heart of Midlothian St. Bernard's FC Sandy McMahon (Celtic) 16
1895 Heart of Midlothian Celtic Rangers James Miller (Clyde) 12
1896 Celtic Rangers Hibernian FC Allan Martin (Celtic) 19
1897 Heart of Midlothian Hibernian Rangers Willie Taylor (Heart) 12
1898 Celtic Rangers Hibernian Robert Hamilton (Rangers) 18
1899 Rangers Heart of Midlothian Celtic Robert Hamilton (Rangers) 25
1900 Rangers Celtic Hibernian Robert Hamilton (Rangers), William Michael (Heart) 15
1901 Rangers Celtic Hibernian Robert Hamilton (Rangers) 20
1902 Rangers Celtic Heart of Midlothian William Maxwell (Third Lanark) 10
1903 Hibernian Dundee FC Rangers David Reid (Hibernian) 14
1904 Third Lanark AC Heart of Midlothian Rangers Robert Hamilton (Rangers) 28
1905 Celtic Rangers Third Lanark Robert Hamilton (Rangers), Jimmy Quinn (Celtic) 19
1906 Celtic Heart of Midlothian Airdrieonians FC Jimmy Quinn (Celtic) 20
1907 Celtic Dundee FC Rangers Jimmy Quinn (Celtic) 29
1908 Celtic Falkirk FC Rangers Jock Simpson (Falkirk) 32
1909 Celtic Dundee FC Clyde FC John Hunter (Dundee FC) 29
1910 Celtic Falkirk Rangers Jimmy Quinn (Celtic), Jock Simpson (Falkirk) 24
1911 Rangers Aberdeen FC Falkirk Willie Reid (Rangers) 38
1912 Rangers Celtic Clyde Willie Reid (Rangers) 33
1913 Rangers Celtic Heart of Midlothian James Reid (Airdrieonians) 30
1914 Celtic Rangers Heart of Midlothian James Reid (Airdrieonians) 27
1915 Celtic Heart of Midlothian Rangers Tom Gracie (Heart), James Richardson (Ayr Utd) 29
1916 Celtic Rangers Greenock Morton FC James McColl (Celtic) 34
1917 Celtic Morton Rangers Bert Yarnall (Airdrieonians) 39
1918 Rangers Celtic Kilmarnock FC Hughie Ferguson (Motherwell) 35
1919 Celtic Rangers Morton David McLean (Ranges) 29
1920 Rangers Celtic Motherwell FC Hughie Ferguson (Motherwell) 33
1921 Rangers Celtic Heart of Midlothian Hughie Ferguson (Motherwell) 43
1922 Celtic Rangers Raith Rovers FC Duncan Walker (St. Mirren) 45
1923 Rangers Airdrieonians Celtic Jock White (Heart) 30
1924 Rangers Airdrieonians Celtic David Halliday (Dundee FC) 38
1925 Rangers Airdrieonians Hibernian William Devlin (Cowdenbeath) 33
1926 Celtic Airdrieonians Heart of Midlothian William Devlin (Cowdenbeath) 40
1927 Rangers Motherwell Celtic Jimmy McGrory (Celtic) 49
1928 Rangers Celtic Motherwell Jimmy McGrory (Celtic) 47
1929 Rangers Celtic Motherwell Evelyn Morrison (Falkirk) 43
1930 Rangers Motherwell Aberdeen Benny Yorston (Aberdeen) 38
1931 Rangers Celtic Motherwell Barney Battles (Heart) 44
1932 Motherwell Rangers Celtic Willie MacFadyen (Motherwell) 52
1933 Rangers Motherwell Heart of Midlothian Willie MacFadyen (Motherwell) 45
1934 Rangers Motherwell Celtic Jimmy Smith (Rangers) 41
1935 Rangers Celtic Heart of Midlothian Jimmy Smith (Rangers) 36
1936 Celtic Rangers Aberdeen Jimmy McGrory (Celtic) 50
1937 Rangers Aberdeen Celtic David Wilson (Hamilton Academical) 34
1938 Celtic Heart of Midlothian Rangers Andy Black (Heart) 40
1939 Rangers Celtic Aberdeen Alex Venters (Rangers) 35
1940-1946 - Championships suspended
1947 Rangers Hibernian Aberdeen Bobby Mitchell (Third Lanark) 22
1948 Hibernian Rangers Partick Thistle Archie Aikman (Falkirk) 20
1949 Rangers Dundee FC Hibernian Alex Stott (Dundee FC) 30
1950 Rangers Hibernian Heart of Midlothian Willie Bauld (Heart) 30
1951 Hibernian Rangers Dundee FC Lawrie Reilly (Hibernian) 22
1952 Hibernian Rangers East Fife FC Lawrie Reilly (Hibernian) 27
1953 Rangers Hibernian East Fife Lawrie Reilly (Hibernian), Charlie Fleming (East Fife) 30
1954 Celtic Heart of Midlothian Partick Thistle Jimmy Wardhaugh (Heart) 27
1955 Aberdeen Celtic Rangers Willie Bauld (Heart) 21
1956 Rangers Aberdeen Heart of Midlothian Jimmy Wardhaugh (Heart) 28
1957 Rangers Heart of Midlothian Kilmarnock Hugh Baird (Airdrieonians) 33
1958 Heart of Midlothian Rangers Celtic Jimmy Wardhaugh (Heart), Jimmy Murray (Heart) 28
1959 Rangers Heart of Midlothian Motherwell Joe Baker (Hibernian) 25
1960 Heart of Midlothian Kilmarnock Rangers Joe Baker (Hibernian) 42
1961 Rangers Kilmarnock Third Lanark Alex Harley (Third Lanark) 42
1962 Dundee FC Rangers Celtic Alan Gilzean (Dundee FC) 24
1963 Rangers Kilmarnock Partick Thistle Jimmy Millar (Rangers) 27
1964 Rangers Kilmarnock Celtic Alan Gilzean (Dundee FC) 32
1965 Kilmarnock Heart of Midlothian Dunfermline Athletic Jim Forrest (Rangers) 30
1966 Celtic Rangers Kilmarnock Joe McBride (Celtic), Alex Ferguson (Dunfermline) 31
1967 Celtic Rangers Clyde FC Steve Chalmers (Celtic) 21
1968 Celtic Rangers Hibernian Bobby Lennox (Celtic) 32
1969 Celtic Rangers Dunfermline Kenny Cameron (Dundee Utd) 26
1970 Celtic Rangers Hibernian Colin Stein (Celtic) 24
1971 Celtic Aberdeen St. Johnstone FC Harry Hood (Celtic) 22
1972 Celtic Aberdeen Rangers Joe Harper (Aberdeen) 33
1973 Celtic Rangers Hibernian Alan Gordon (Hibernian) 27
1974 Celtic Hibernian Rangers John Dixie Deans (Celtic) 26
1975 Rangers Hibernian Celtic Andy Gray (Dundee Utd), Willie Pettigrew (Motherwell) 20
SCOTTISH PREMIER LEAGUE DIVISION
1976 Rangers Celtic Hibernian Kenny Dalglish (Celtic) 24
1977 Celtic Rangers Aberdeen Willie Pettigrew (Motherwell) 21
1978 Rangers Aberdeen Dundee United Derek Johnstone (Rangers) 25
1979 Celtic Rangers Dundee United Andy Ritchie (Morton) 22
1980 Aberdeen Celtic St. Mirren Doug Somner (St. Mirren) 25
1981 Celtic Aberdeen Rangers Frank McGarvey (Celtic) 23
1982 Celtic Aberdeen Rangers George McCluskey (Celtic) 21
1983 Dundee United Celtic Aberdeen Charlie Nicholas (Celtic) 29
1984 Aberdeen Celtic Dundee United Brian McClair (Celtic) 23
1985 Aberdeen Celtic Dundee United Frank McDougall (Aberdeen) 22
1986 Celtic Heart of Midlothian Dundee United Ally McCoist (Rangers) 24
1987 Rangers Celtic Dundee United Brian McClair (Celtic) 35
1988 Celtic Heart of Midlothian Rangers Tommy Coyne (Dundee Utd) 33
1989 Rangers Aberdeen Celtic Mark McGhee (Celtic), Charlie Nicholas (Aberdeen) 16
1990 Rangers Aberdeen Heart of Midlothian John Robertson (Heart) 17
1991 Rangers Aberdeen Celtic Tommy Coyne (Celtic) 18
1992 Rangers Heart of Midlothian Celtic Ally McCoist (Rangers) 34
1993 Rangers Aberdeen Celtic Ally McCoist (Rangers) 34
1994 Rangers Aberdeen Motherwell Mark Hateley (Rangers) 22
1995 Rangers Motherwell Hibernian Tommy Coyne (Motherwell) 16
1996 Rangers Celtic Aberdeen Pierre van Hooijdonk (Celtic) 26
1997 Rangers Celtic Dundee United Jorge Cadete (Celtic) 25
1998 Celtic Rangers Heart of Midlothian Marco Negri (Rangers) 32
SCOTTISH PREMIER LEAGUE
1999 Rangers Celtic St. Johnstone Henrik Larsson (Celtic) 29
2000 Rangers Celtic Heart of Midlothian Mark Viduka (Celtic) 25
2001 Celtic Rangers Hibernian Henrik Larsson (Celtic) 35
2002 Celtic Rangers Livingston FC Henrik Larsson (Celtic) 29
2003 Rangers Celtic Heart of Midlothian Henrik Larsson (Celtic) 28
2004 Celtic Rangers Heart of Midlothian Henrik Larsson (Celtic) 30
2005 Rangers Celtic Hibernian John Hartson (Celtic) 25
2006 Celtic Heart of Midlothian Rangers Kris Boyd (Kilmarnock/Rangers) 32
2007 Celtic Rangers Aberdeen Kris Boyd (Rangers) 20
2008 Celtic Rangers Motherwell Scott McDonald (Celtic) 25
2009 Rangers Celtic Heart of Midlothian Kris Boyd (Rangers) 27
2010 RangersCeltic Dundee United Kris Boyd (Rangers) 23
2011 Rangers Celtic Heart of Midlothian Kenny Miller (Rangers) 21
2012 Celtic Rangers Motherwell Gary Hooper (Celtic) 24
2013 Celtic Motherwell St. Johnstone Michael Higdon (Motherwell) 26
SCOTTISH PREMIERSHIP
2014 Celtic Motherwell Aberdeen Kris Commons (Celtic) 27
2015 Celtic Aberdeen Iverness Caledonian Thistle Adam Rooney (Aberdeen) 18
2016 Celtic Aberdeen Heart of Midlothian Leigh Girffiths (Celtic) 31
2017 Celtic Aberdeen Rangers Liam Boyce (Ross) 23



Finały Pucharu Szkocji (Scottish Cup)
Year Finalists
1874 QUEEN'S PARK FC GLASGOW - CLYDESDALE FC 2:0 Billy MacKinnon, Robert Leckie
1875 QUEEN'S PARK FC - RENTON FC 3:0 Angus MacKinnon, Thomas Highet, Billy MacKinnon
1876 QUEEN'S PARK FC - THIRD LANARK 1:1 Thomas Highet - W. Drinnan & 2:0 T. Highet 2
1877 VALE OF LEVEN FC - GLASGOW RANGERS 1:1 Robert Paton - John McDougall (og) & 1:1 John McDougall - William Dunlop & 3:2 Jimmy Watson (og), John C. Baird, Robert Paton - William McNeil, Peter Campbell
1878 VALE OF LEVEN - THIRD LANARK 1:0 John McDougall
1879 VALE OF LEVEN - RANGERS 1:1 & a walkover for Vale of Leven
1880 QUEEN'S PARK FC - THORNLIEBANK 3:0
1881 QUEEN'S PARK FC - DUMBARTON FC 2:1 (Dumbarton protested the match) & 3:1
1882 QUEEN'S PARK FC - DUMBARTON FC 2:2 Harrower 2 - Brown, Meikleham & 4:1 Ker, Harrower, Richmond, Kay - Miller
1883 DUMBARTON FC - VALE OF LEVEN 2:2 Michael Paton, McArthur - Johnston, McCrae & 2:1 Robert Brown 2 - ?
1884 QUEEN'S PARK FC - VALE OF LEVEN (a walkover for Queen's Park)
1885 RENTON FC - VALE OF LEVEN 0:0 & 3:1
1886 QUEEN'S PARK FC - RENTON FC 3:1
1887 HIBERNIAN FC - DUMBARTON FC 2:1
1888 RENTON FC - CAMBUSLANG FC 6:1
1889 THIRD LANARK - CELTIC FC 3:1 & 2:1 (match replayed)
1890 QUEEN'S PARK FC - VALE OF LEVEN 1:1 & 2:1
1891 HEART OF MIDLOTHIAN - DUMBARTON FC 1:0
1892 CELTIC - QUEEN'S PARK 1:0 (declared void) & 5:1
1893 CELTIC - QUEEN'S PARK 1:0 (declared void)
1:2
1894 RANGERS - CELTIC 3:1
1895 ST. BERNARD'S FC - RENTON FC 2:1
1896 HEART OF MIDLOTHIAN - HIBERNIAN 3:1
1897 RANGERS - DUMBARTON 5:1
1898 RANGERS - KILMARNOCK FC 2:0
1899 CELTIC - RANGERS 2:0
1900 CELTIC - QUEEN'S PARK 4:3
1901 HEART OF MIDLOTHIAN - CELTIC 4:3 Bobby Walker, Charles Thomson, Mark Bell 2 - ?
1902 HIBERNIAN - CELTIC 1:0 Andy McGeachan
1903 RANGERS - HEART OF MIDLOTHIAN 1:1Stark - ? & 0:0 2:0 Mackie, Robert Hamilton
1904 CELTIC - RANGERS 3:2 Jimmy Quinn 3 - Finlay Speedie 2
1905 THIRD LANARK - RANGERS 0:0 & 3:1 ? - Alex Smith
1906 HEART OF MIDLOTHIAN - THIRD LANARK 1:0 George Wilson
1907 CELTIC - HEART OF MIDLOTHIAN 3:0 Willie Orr, Peter Somers 2
1908 CELTIC - ST. MIRREN FC 5:1 Alex Bennett 2, Davie Hamilton, Peter Somers, Jimmy Quinn - ?
1909 RANGERS - CELTIC 2:2 Alex Bennett, Thomas Gilchrist - Jimmy Quinn, ?(og) & 1:1 Jimmy Gordon - Jimmy Quinn
The cup was not awarded due to riots in the replay of the final
1910 DUNDEE FC - CLYDE FC 2:2 & 0:0 (aet) & 2:1
1911 CELTIC - HAMILTON ACADEMICAL 0:0 & 2:0 McAteer, Jimmy Queen
1912 CELTIC - CLYDE FC 2:0 Gallagher, Jimmy McMenemy
1913 FALKIRK FC - RAITH ROVERS FC 2:0 Robertson, Logan
1914 CELTIC - HIBERNIAN 0:0 & 4:1 Jimmy McColl 2, John Browning 2 - Smith
1915-1919 no competition
1920 KILMARNOCK - ALBION ROVERS 3:2 Culley, Short, Jack Smith - Watson, Hillhouse
1921 PARTICK THISTLE - RANGERS 1:0 John Blair
1922 GREENOCK MORTON - RANGERS 1:0 Jimmy Gourlay
1923 CELTIC - HIBERNIAN 1:0 Cassidy
1924 AIRDRIEONIANS FC - HIBERNIAN 2:0 Willie Russell 2
1925 CELTIC - DUNDEE FC 2:1 Patsy Gallagher, Jimmy McGrory - Dave McLean
1926 ST. MIRREN - CELTIC 2:0 Davie McRae, Willie Howieson
1927 CELTIC - EAST FIFE FC 3:1 Paddy Connolly, McLean, Robertson (og) - Jock Wood
1928 RANGERS - CELTIC 4:0 David Meiklejohn, Bob McPhail, Sandy Archibald 2
1929 KILMARNOCK - RANGERS 2:0 Jock Aitken, Jimmy Williamson
1930 RANGERS - PARTICK THISTLE 0:0 & 2:1 James Marshall, Tully Craig - John Torbet
1931 CELTIC - MOTHERWELL 2:2 Jimmy McGrory, Alan Craig (og) - George Stevenson, McMenemy & 4:2 R. Thomson 2, Jimmy McGrory 2 - Murdoch, George Stevenson
1932 RANGERS - KILMARNOCK 1:1 Bob McPhail - Maxwell & 3:0 Jimmy Fleming, Sam English, Bob McPhail
1933 CELTIC - MOTHERWELL 1:0 Jimmy McGrory
1934 RANGERS - ST. MIRREN 5:0 Nicholson 2, Bob McPhail, Main, Jimmy Smith
1935 RANGERS - HAMILTON ACADEMICAL 2:1 Jimmy Smith 2 - Harrison
1936 RANGERS - THIRD LANARK 1:0 Bob McPhail
1937 CELTIC - ABERDEEN 2:1 John Crum, Willie Buchan - Matt Armstrong
1938 EAST FIFE - KILMARNOCK 1:1 McLeod - McAvoy & 4:2 (aet) Danny McKerrell 2, McLeod, Larry Miller - Thomson, McGrogan
1939 CLYDE - MOTHERWELL 4:0 Willie Martin 2, Dougie Wallace, Davie Noble
1940-1946 no competition
1947 ABERDEEN - HIBERNIAN 2:1 George Hamilton, Stan Williams - John Cuthbertson
1948 RANGERS - GREENOCK MORTON 1:1 (aet) Torrance Gillick - Jimmy Whyte & 1:0 (aet) Billy Williamson
1949 RANGERS - CLYDE 4:1 George Young 2, Billy Williamson, Jimmy Duncanson - Peter Galletly
1950 RANGERS - EAST FIFE 3:0 Willie Thornton 2, Willie Findlay
1951 CELTIC - MOTHERWELL 1:0 John McPhail
1952 MOTHERWELL - DUNDEE FC 4:0 Jimmy Watson, Willie Redpath, Wilson Humphries, Archie Kelly
1953 RANGERS - ABERDEEN 1:1 John Prentice - Harry Yorston & 1:0 Billy Simpson
1954 CELTIC - ABERDEEN 2:1 Alec Young (og), Sean Fallon - Paddy Buckley
1955 CLYDE - CELTIC 1:1 Archie Robertson - Jimmy Walsh & 1:0 Tommy Ring
1956 HEART OF MIDLOTHIAN - CELTIC 3:1 Ian Crawford 2, Alfie Conn - Mike Haughney
1957 FALKIRK - KILMARNOCK 1:1 John Prentice - David Curlett & 2:1 (aet) George Merchant, Dougie Moran - David Curlett
1958 CLYDE - HIBERNIAN 1:0 John Coyle
1959 ST. MIRREN - ABERDEEN 3:1 Tommy Braceland, Ally Miller, Gerry Baker - Hugh Baird
1960 RANGERS - KILMARNOCK 2:0 Jimmy Millar 2
1961 DUNFERMLINE ATHLETIC - CELTIC 0:0 & 2:0 Dave Thomson, Charlie Dickson
1962 RANGERS - ST. MIRREN 2:0 Ralph Brand, Davie Wilson
1963 RANGERS - CELTIC 1:1 Ralph Brand - Bobby Murdoch & 3:0 Ralph Brand 2, Davie Wilson
1964 RANGERS - DUNDEE FC 3:1 Jimmy Millar 2, Ralph Brand - Kenny Cameron
1965 CELTIC - DUNFERMLINE 3:2 Bertie Auld 2, Billy McNeill - Harry Melrose, John McLaughlin
1966 RANGERS - CELTIC 0:0 & 1:0 Kai Johansen
1967 CELTIC - ABERDEEN 2:0 William Wallace 2
1968 DUNFERMLINE - HEART OF MIDLOTHIAN 3:1 Pat Gardner 2, Ian Lister - John Lunn (og)
1969 CELTIC - RANGERS 4:0 Stevie Chalmers, George Connelly, Bobby Lennox, Billy McNeill
1970 ABERDEEN - CELTIC 3:1 Joe Harper, Derek McKay 2 - Bobby Lennox
1971 CELTIC - RANGERS 1:1 Bobby Lennox - Derek Johnstone & 2:1 Harry Hood, Lou Macari - Tommy Callaghan (og)
1972 CELTIC - HIBERNIAN 6:1 Dixie Deans 3, Lou Macari 2, Billy McNeill - Alan Gordon
1973 RANGERS - CELTIC 3:2 Alfie Conn, Tom Forsyth, Derek Parlane - George Connelly, Kenny Dalglish
1974 CELTIC - DUNDEE UNITED 3:0 Dixie Deans, Harry Hood, Steve Murray
1975 CELTIC - AIRDRIEONIANS 3:1 Paul Wilson, Pat McCluskey - Kevin McCann
1976 RANGERS - HEART OF MIDLOTHIAN 3:1 Derek Johstone 2, Alex MacDonald - Graham Shaw
1977 CELTIC - RANGERS 1:0 Andy Lynch
1978 RANGERS - ABERDEEN 2:1 Alex MacDonald, Derek Johnstone - Steve Ritchie
1979 RANGERS - HIBERNIAN 0:0 & 0:0 & 3:2Derek Johnstone 2, Arthur Duncan (og) - Tony Higgins, Ally MacLeod
1980 CELTIC - RANGERS 1:0 (aet) George McCluskey
1981 RANGERS - DUNDEE UNITED 0:0 (aet) & 4:1 John McDonald 2, Davie Cooper, Bobby Russell - Davie Dodds
1982 ABERDEEN - RANGERS 4:1 (aet) Alex McLeish, Mark McGhee, Gordon Strachan, Neale Cooper - John MacDonald
1983 ABERDEEN - RANGERS 1:0 (aet) Eric Black
1984 ABERDEEN - CELTIC 2:1 (aet) Eric Black, Mark McGhee - Paul McStay
1985 CELTIC - DUNDEE UNITED 2:1 Davie Provan, Frank McGarvey - Stuart Beedie
1986 ABERDEEN - HEART OF MIDLOTHIAN 3:0 John Hewitt 2, Billy Stark
1987 ST. MIRREN - DUNDEE UNITED 1:0 (aet) Ian Ferguson
1988 CELTIC - DUNDEE UNITED 2:1 Frank McAvennie 2 - Kevin Gallacher
1989 CELTIC - RANGERS 1:0 Joe Miller
1990 ABERDEEN - CELTIC 0:0 (aet) 9-8 on penalties
1991 MOTHERWELL - DUNDEE UNITED 4:3 Ian Angus, Iain Ferguson, Steve Kirk, Phil O'Donnell - David Bowman, Darren Jackson, John O'Neill
1992 RANGERS - AIRDRIEONIANS 2:1 Mark Hateley, Ally McCoist - Andy Smith
1993 RANGERS - ABERDEEN 2:1 Mark Hateley, Neil Murray - Lee Richardson
1994 DUNDEE UNITED - RANGERS 1:0 Craig Brewster
1995 CELTIC - AIRDRIEONIANS 1:0 Pierre van Hooijdonk
1996 RANGERS - HEART OF MIDLOTHIAN 5:1 Brian Laudrup 2, Gordon Durie 3 - John Colquhoun
1997 KILMARNOCK - FALKIRK 1:0 Paul Wright
1998 HEART OF MIDLOTHIAN - RANGERS 2:1 Colin Cameron, Stephane Adam - Ally McCoist
1999 RANGERS - CELTIC 1:0 Rod Wallace
2000 RANGERS - ABERDEEN 4:0 Giovanni van Bronckhorst, Tony Vidmar, Billy Dodds, Joerg Albertz
2001 CELTIC - HIBERNIAN 3:0 Jackie McNamara, Henrik Larsson 2
2002 RANGERS - CELTIC 3:2 Peter Løvenkrands 2, Barry Ferguson - John Hartson, Bobo Balde
2003 RANGERS - DUNDEE FC 1:0 Lorenzo Amoruso
2004 CELTIC - DUNFERMLINE 3:1 Henrik Larsson 2, Stilian Petrow - Andrius Skerla
2005 CELTIC -DUNDEE UNITED 1:0 Alan Thompson
2006 HEART OF MIDLOTHIAN - GRETNA FC 1:1 (aet) (4-2 on penalties) Rudi Skacel - Ryan McGuffie
2007 CELTIC - DUNFERMLINE 1:0 Jean-Joel PerrierDoumbe
2008 RANGERS - QUEEN OF THE SOUTH FC DUMFRIES 3:2 Kris Boyd 2, DaMarcus Beasley - Steve Tosh, Jim Thomson
2009 RANGERS - FALKIRK 1:0 Nacho Novo
2010 DUNDEE UNITED - ROSS COUNTY FC 3:0 David Goodwillie, Craig Conway 2
2011 CELTIC - MOTHERWELL 3:0 Ki Sung-Yeung, Mark Wilson, Charlie Mulgrew
2012 HEART OF MIDLOTHIAN - HIBERNIAN 5:1 Darren Barr, Rudolf Skacel 2, Danny Grainger, Ryan McGowan - James McPake
2013 CELTIC - HIBERNIAN 3:0 Gary Hooper 2, Joe Ledley
2014 ST. JOHNSTONE FC Perth - DUNDEE UNITED 2:0 Steven Anderson, Steve MacLean
2015 INVERNESS CT - FALKIRIK 2:1 Marley Watkins, James Vincent - Peter Grant
2016 HIBERNIAN - RANGERS 3:2 Anthony Stokes 2, David Gray - Kenny Miller, Andy Halliday
2017 CELTIC - ABERDEEN 2:1 Stuart Armstrong, Tom Rogic - Jonny Hayes



Finały Pucharu Ligi Szkockiej (Scottish Football League Cup)
Season Finalists
1946/47   Glasgow Rangers - FC Aberdeen 4:0 Jimmy Duncanson 2, Torrance Gillick, Billy Williamson
1947/48   Falkirk FC - East Fife FC 0:0 & 4:1 Tommy Adams, Davie Duncan 3 - Archie Aikman
1948/49   Rangers - Raith Rovers FC 2:0 Torrance Gillick, Willie Paton
1949/50   East Fife FC - Dunfermline Athletic 3:0 Davie Duncan, Charlie Fleming, Norris
1950/51   Motherwell FC - Hibernian FC Edinburgh 3:0 Jim Forrest, Archie Kelly, Willie Watters
1951/52   Dundee FC - Rangers 3:2 Alf Boyd, Bobby Flavell, Johnny Pattillo - Willie Findlay, Willie Thornton
1952/53   Dundee FC - Kilmarnock FC 2:0 Bobby Flavell 2
1953/54   East Fife FC - Partick Thistle FC 3:2 Frank Christie, Charlie Fleming, Ian Gardiner - Johnny McKenzie, Jimmy Walker
1954/55   Heart of Midlothian FC - Motherwell FC 4:2 Willie Bauld 2, Jimmy Wardhaugh 2 - Alex Bain, Willie Redpath
1955/56   Aberdeen FC - St. Mirren FC 2:1 Jim Mallan (own goal), Graham Leggat - Bobby Holmes
1956/57   Celtic Glasgow - Partick Thistle 0:0 & 3:0 Bobby Collins, Billy McPhail 2
1957/58   Celtic - Rangers 7:1 Sammy wilson, Neil Mochan 2, Billy McPhail 3, Willie Fernie - Billy Simpson
1958/59   Heart of Midlothian - Partick Thistle 5:1 Willie Bauld 2, Jimmy Murray 2, Johnny Hamilton - George smith
1959/60   Heart of Midlothian - Third Lanark AC 2:1 Johnny Hamilton, Alex Young - Joe McInnes
1960/61   Rangers - Kilmarnock 2:0 Ralph Brand, Alex Scott
1961/62   Rangers - Heart of Midlothian 1:1 Jimmy Millar - John Cumming & 3:1 J. Millar, Ralph Brand, Ian McMillan - Norrie
  Davidson
1962/63   Heart of Midlothian - Kilmarnock 1:0 Norrie Davidson
1963/64   Rangers - Greenock Morton FC 5:0 Alex Willoughby, Jim Forrest 4
1964/65   Rangers - Celtic 2:1 Jim Forrest 2 - Jimmy Johnstone
1965/66   Celtic - Rangers 2:1 John Hughes 2 - Ian Young (own goal)
1966/67   Celtic - Rangers 1:0 Bobby Lennox
1967/68   Celtic - Dundee FC 5:3 Stevie Chalmers 2, John Hughes, Bobby Lennox, Willie Wallace - George McLean 2, Jim McLean
1968/69   Celtic - Hibernian FC 6:2 Bobby Lennox 3, Bertie Auld, Jim Craig, Willie Wallace - Jimmy O'Rourke, Eric Stevenson
1969/70   Celtic - St. Johnstone FC 1:0 Bertie Auld
1970/71   Rangers - Celtic 1:0 Derek Johnstone
1971/72   Partick Thistle - Celtic 4:1 Alex Rae, Bobby Lawrie, Denis McQuade, Jimmy Bone - Kenny Dalglish
1972/73   Hibernian - Celtic 2:1 Pat Stanton, Jimmy O'Rourke - Kenny Dalglish
1973/74   Dundee FC - Celtic 1:0 Gordon Wallace
1974/75   Celtic - Hibernian 6:3 John Deans 3, Jimmy Johnstone, Steve Murray, Paul Wilson - Joe Harper 3
1975/76   Rangers - Celtic 1:0 Alex MacDonald
1976/77   Aberdeen - Celtic 2:1 Drew Jarvie, Davie Robb - Kenny Dalglish
1977/78   Rangers - Celtic 2:1 Davie Cooper, Gordon Smith - Johannes Edvaldsson
1978/79   Rangers - Aberdeen 2:1 Colin Jackson, Alex MacDonald - Duncan Davidson
1979/80   Dundee United - Aberdeen 0:0 & 3:0 Willie Pettigrew 2, Paul Sturrock
1980/81   Dundee United - Dundee FC 3:0 Davie Dodds, Paul Sturrock 2
1981/82   Rangers - Dundee United 2:1 Davie Cooper, Ian Redford - Ralph Milne
1982/83   Celtic - Rangers 2:1 Murdo MacLeod, Charlie Nicholas - Jim Bett
1983/84   Rangers - Celtic 3:2 Ally McCoist 3 - Brian McClair, Mark Reid
1984/85   Rangers - Dundee United 1:0 Iain Ferguson
1985/86   Aberdeen - Hibernian 3:0 Eric Black 2, Willie Stark
1986/87   Rangers - Celtic 2:1 Davie Cooper, Ian Durrant - Brian McClair
1987/88   Rangers - Aberdeen 3:3 (5-3 on penalties) Davie Cooper, Ian Durrant, Robert Fleck - Jim Bett, Willie Falconer, John
  Hewitt
1988/89   Rangers - Aberdeen 3:2 Ally McCoist 2, Ian Ferguson - Davie Dodds 2
1989/90   Aberdeen - Rangers 2:1 (aet) Paul Mason 2 - Mark Walters
1990/91   Rangers - Celtic 2:1 (aet) Richard Gough, Mark Walters - Paul Elliott
1991/92   Hibernian - Dunfermline 2:0 Tommy McIntyre, Keith Wright
1992/93   Rangers - Aberdeen 2:1 (aet) Stuart McCall, Gary Smith (own goal) - Duncan Shearer
1993/94   Rangers - Hibernian 2:1 Ian Durrant, Ally McCoist - Dave McPherson (own goal)
1994/95   Raith Rovers FC - Celtic 2:2 (6-5 on penalties) Stephen Crawford, Gordon Dalziel - Andy Walker, Charlie Nicholas
1995/96   Aberdeen - Dundee FC 2:0 Dundan Shearer, Billy Dodds
1996/97   Rangers - Heart of Midlothian 4:3 Ally McCoist 2. Paul Gascoigne 2 - Steve Fulton, John Robertson, David Weir
1997/98   Celtic - Dundee United 3:0 Marc Rieper, Henrik Larsson, Craig Burley
1998/99   Rangers - St. Johnstone 2:1 Stephane Guivarc'h, Jorg Albertz - Nick Dasovic
1999/00   Celtic - Aberdeen 2:0 Vidar Riseth, Tommy Johnson
2000/01   celtic - Kilmarnock 3:0 Henrik Larsson 3
2001/02   Rangers - Ayr United 4:0 Tore Andre Flo, Barry Ferguson, Claudio Caniggia 2
2002/03   Rangers - Celtic 2:1 Claudio Caniggia, Peter Loevenkrands - Henrik Larsson
2003/04   Livingston FC - Hibernian 2:0 Derek Lilley, Jamie McAllister
2004/05   Rangers - Motherwell 5:1 Maurice Ross, Sotirios Kyrgiakos 2, Fernando Ricksen, Nacho Novo - David Partridge
2005/06   Celtic - Dunfermline 3:0 Maciej żurawski, Shaun Maloney, Dion Dublin
2006/07   Hibernian - Kilmarnock 5:1 Rob Jones, Abdessalam Benjelloun 2, Steven Fletcher 2 - Gordon Greer
2007/08   Rangers - Dundee United 2:2 (3-2 on penalties) Kris Boyd 2 - Noel Hunt, Mark de Vries
2008/09   Celtic - Rangers 2:0 Darren O'Dea, Aiden McGeady
2009/10   Rangers - St. Mirren 1:0 Kenny Miller
2010/11   Rangers - celtic 2:1 (aet) Steven Davis, Nikica Jelavic - Joe Ledley
2011/12   Kilmarnock - Celtic 1:0 Dieter van Tornhout
2012/13   St. Mirren - Heart of Midlothian 3:2 Esmael Goncalves, steven Thompson, Conor Newton - Ryan Stevenson 2
2013/14   FC Aberdeen - Inverness CT 0:0 (4-2 on penalties)
2014/15   Celtic - Dundee Utd 2:0 Kris Commons, James Forrest
2015/16   Ross County - Hibernian 2:1 Michael Gardyne, Alex Schalk - Liam Fontaine
2016/17   Celtic - Aberdeen 3:0 Tom Rogic, James Forrest, Moussa Dembêlê

*aet = after extra time / po dogrywce

WALIA:
LIGI:
1) Welsh Premier League
2) Cymru Alliance / Welsh Football League Division One
3) Cymru Alliance podlegają: Welsh National League, Welsh Alliance League oraz Mid Wales League. Natomiast niższą klasą od Welsh FL 1st Disivion jest Welsh Football League Division Two

Razem 11 poziomów. W rozgrywkach nie biorą udziału: Swansea City, Wrexham AFC, Cardiff City, Merthyr Tydfil, Colwyn Bay i Newport County, które dołączyły do lig angielskich.

NAJWAŻNIEJSZE PUCHARY:
*Welsh Cup (w latach 1996-2011 bez 6 klubów grających w ligach angielskich, do edycji 2011/2012 zaproszone je ponownie, ale tylko Newport, Wrexham i Merthyr Tydfil wyraziły chęć udziału, ale w roku 2012 UEFA uznała, że tylko kluby z lig walijskich mogą zakwalifikować się do europejskich pucharów zdobywając Puchar Walii i tym samym w zasadzie wykluczyła te kluby z Welsh Cup)
*Welsh League Cup (dla klubów Welsh Premier League)
*FAW (Football Association of Wales) Premier Cup (kluby z 2. poziomu rozgrywek)
*Welsh Football League Cup (kluby z 3 poziomów Welsh Football League)

Welsh football championships
Year Winner Runner-up 3rd Place Top scorers
THE LEAGUE OF WALES
1993 Cwmbran Town FC Inter Cardiff Aberystwyth Town Steve Woods (Ebbw Vale) 29 goals
1994 Bangor City FC Inter Cardiff Ton Pentre FC David Taylor (Porthmadog) 43
1995 Bangor City FC Afan Lido FC Ton Pentre Frank Mottram (Bangor City) 31
1996 Barry Town FC Newtown AFC Conwy United Ken Mckenna (Conwy Utd) 38
1997 Barry Town FC Inter Cardiff Ebbw Vale FC Tony Bird (Barry) 42
1998 Barry Town FC Newtown AFC Ebbw Vale FC Eifion Williams (Barry) 40
1999 Barry Town FC Inter Cardiff Cwmbran Town FC Eifion Williams (Barry) 28
2000 Total Network Solutions** Barry Town FC Cwmbran Town FC Chris Summers (Cwmbran Town) 28
2001 Barry Town FC Cwmbran Town FC Carmarthen Town Graham Evans (Caersws) 25
2002 Barry Town FC Total Network Solutions Bangor City FC Marc Lloyd Williams (Bangor City) 47
THE WELSH PREMIER LEAGUE
2003 Barry Town FC Total Network Solutions Bangor City FC Graham Evans (Caersws) 24
2004 Rhyl FC Total Network Solutions Haverfordwest County AFC Andy Moran (Rhyl) 27
2005 Total Network Solutions Rhyl FC Bangor City Marc Lloyd Williams (TNS) 31
2006 Total Network Solutions Llanelli AFC Rhyl FC Rhys Griffiths (Llanelli) 28
2007 The New Saints Rhyl FC Llanelli AFC Rhys Griffiths (Llanelli) 30
2008 Llanelli AFC The New Saints Rhyl FC Rhys Griffiths (Llanelli) 40
2009 Rhyl FC Llanelli AFCThe New Saints Rhys Griffiths (Llanelli) 31
2010 The New Saints Llanelli AFC Port Talbot Town Rhys Griffiths (Llanelli) 30
2011 Bangor City The New Saints Neath FC Rhys Griffiths (Llanelli) 25
2012 The New Saints Bangor City Neath FC Rhys Griffiths (Llanelli) 22
2013 The New Saints Airbus UK Broughton Bangor City Michael Wilde (The New Saints) 25
2014 The New Saints Airbus UK Broughton Carmarthen Town Chris Venables (Aberystwyth Town) 24
2015 The New Saints Bala Town Airbus UK Broughton Chris Venables (Aberystwyth Town) 28
2016 The New Saints Bala Town Llandudno FC Chris Venables (Aberystwyth Town) 20
2017 The New Saints Connah's Quay Nomads Bala Town Jason Oswell (Newtown) 22

*Kluby: Cardiff City, Swansea City, Wrexham AFC, Newport County, Merthyr Tydfil FC and Colwyn Bay występują w ligach angielskich.

**Total Network Solutions to obecnie The New Saints (Pełna nazwa: The New Saints of Oswestry Town & Llansantffraid Football Club - zespół z dwóch miejscowości w Anglii i Walii)


IRLANDIA PÓŁNOCNA:
LIGI:
1) NIFL Premiership
2) NIFL Championship
3) NIFL Premier Intermediate League
4) Ballymena & Provincial League / Mid-Ulster Football League Intermediate A / Northern Amateur League Premier Division / Northern Ireland Intermediate League
Razem: 7 poziomów

NAJWAŻNIEJSZE PUCHARY:
*Irish Cup (dla wszystkich klubów)
*Northern Ireland Football League Cup (12 klubów NIFL Premiership, 28 z NIFL Championship 1 & 2